вівторок, 13 грудня 2016 р.

Відкритий урок у 1-му класі

Урок навчання грамоти
       
            
Закріплення    знань

про звукове значення букв «Щ», «щ». Опрацювання вірша  «Веселка».

Тема. Закріплення    знань про звукове значення букв «Щ», «щ». Опрацювання вірша «Веселка», тексту «Дощик».

Мета. Формування предметних компетентностей: закріпити знання учнів про букву «ща», яка позначає звукосполучення [шч], вчити читати склади і слова з буквою «ща», збагачувати словниковий запас дітей, виховувати любов до рідного слова. Формування ключових компетентностей: вміння вчитися – проявляти зацікавленість у навчанні;громадянська – виховувати почуття патріотизму;
соціальна – відповідально ставитись до своїх обов’язків, вміти спілкуватися в групах; здоров’язбережувальна – розуміти взаємозв’язок організму людини з соціальним і природним оточенням.Розвивати увагу, спостережливість. Виховувати чуйність, доброту, бажання  допомагати іншим.
Тип уроку:  урок закріплення вивченого  матеріалу.

Обладнання. каса букв, сигнальні картки для звукового моделювання, картки для  ігор “Блискавка”, “Яке зайве?”, предметні малюнки (ящірка, щука, щавель),предметні малюнки для розподілу по групах (сніжинки, проліски, яблука,жовті листочки), картки із загадками для групової роботи, макет сонечка, картки, посібники «Буквар».

                                                Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.Психоемоційний настрій до уроку.
Діти! У нас сьогодні, ніби свято,
Гостей зібралося багато.
А ну ж на них ви подивіться
І веселенько усміхніться.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: "Добрий день!"

Вчитель. Ми вам раді, люди добрі,
Ми вітаємо щиро вас!

Учень:      
 І запрошуєм  ласкаво
На урок читання в клас .                                      
Діти:Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,                        
Що у нашім першім класі              
Діти - просто молодці.
1.    Наш девіз.
Не кажи: «Не вмію», а кажи «навчуся».
Я за всяке діло залюбки беруся.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
-Як добре, коли нас оточують добрі люди, приємні посмішки!
Я бачу, що на урок ви прийшли з гарним настроєм і пропоную вам відгадати загадку.
Всі від нього навкруги
Набираються снаги.
 Тільки ранок настає,     
Виглянь у віконце,
Всім воно життя дає-
Променисте…..(сонце )

Словникова робота.
 Снага- сила.
-Яку користь приносить сонце?
-Чи можемо ми жити без нього?
Часто добру людину називають сонечком, бо вона зігріває довкола себе всіх своїми лагідними промінцями, своїм щирим гарячим серцем.
Сонечко доброти є і в нашому класі. Погляньте на дошку. Але чомусь воно ледь-ледь виглядає із-за хмаринок. Для того, щоб воно засяяло і обігріло нас своїми лагідними промінцями, ми повинні звільнити його від хмаринок. Кожна хмаринка незвична.Вона містить певне завдання, яке ми повинні виконати.А ще сонечко приготувало вам одну мудру пораду.А яку,ми дізнаємося, коли сонечко буде звільнене від хмаринок.
ІІІ. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Дихальні вправи. 
- Діти. А може спробуємо хмарки здути із сонечка і нам не доведеться виконувати різні завдання.Почали.
-Як дме легенький вітер?
-Не вийшло.
-А як сильний?
-Сильний, поривчастий?
-Знову не вийшло.Тоді працюємо далі.
2.Мовна зарядка
Вправа «Годинник».
(Язичок ходить вздовж губ з одного кутка рота в другий)
«Футбол». Рот закритий. Напруженим язиком упиратися то в праву, то в ліву  щоку.
«Варення». Коловими рухами язика «облизати варення» із зубів, з губ.
«Кінь». Присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком. Цокати повільно  та сильно.
Ви так вправно працювали, що одна хмаринка зникла.
 3.Гра “Яке слово зайве?”
  Запис на декілька секунд показую  дітям.
              сон         пиріг         сумка        щука
              сон         поріг         думка        щока
              сом        поріг          сумка        щука
      - Яка перша буква в словах останньої картки?
      - Що вам відомо про цю букву?
   - Як потрібно вимовляти звуки [ ш  ] [ ч ] .
-         Назвіть слова, в яких зустрічаються ці звуки?
3. «Тренажер читання.»
Розчитування за таблицею М.О.Зайцева. Читання рядка складів, передаючи голосом правильну інтонацію:
-   швидко, на одному диханні;
-   весело;
-   сумно;
-   здивовано.
-          напівголосно;
-         хором: спочатку дівчата,  потім хлопчики.
ча    чо    чу    чи    чі    че
ша   шо   шу   ши   ші   ше
ща   що   щу   щи   щі   ще
 4.Відгадування загадок. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок. Робота з касою букв та картками   для звукового моделювання слів.

·       Мене частенько просять, ждуть,
       А тільки покажусь, - ховатися почнуть. (Дощ)
·            Хто таку тварину знає:
       Губить хвіст, коли втікає.
       Не шукає й не пита,
       Хто знайшов її хвоста,
       Бо секрет для себе має –
       Хвіст швиденько відростає. (Ящірка)
·            Упіймав Івасик рибу,
       Але витягати – мука!
       Бо сердита і велика
       На гачок зловилась ... (щука).
·            З цих зелених маленьких листочків
      Мама зварить смачний дуже борщик.
      Ми зелених листочків нарвемО,
      Що усі називають ... (щавлем).
-Ось непомітно зникла наступна хмаринка.
-Сонечко все більше нам посилає промінчики доброти.

         5.Фізкультхвилинка
 Діти виконують танцювальні вправи під пісню Н.Май  «Веселка»

6. Гра «Знайди пару».
 До слів, розташованих у лівому стовпчику, дібрати слова з правого:
                   смачний                                ящірка
                   зелений                                 борщ
                   сильний                                 кущ
                   прудка                                   дощ


7.Читання слів, поданих аналітико – синтетичним способом.

ку                                                   ука

ля                                                   ока

пла                                                 ит

до                                                  ебіт

хру                                                ілина


8. Робота в групах.Гра «Вгадай слово»
Для того, щоб звільнитися від наступної  хмарки, потрібно відгадати слова. Вони будуть складатися з перших звуків названих слів.
-А працювати ми будемо в групах.
* Слон,одяг,небо,цукерка,ескімо.(Сонце)
*Дитина, огірок, щиглик ,ич, котик.(Дощик)
*Весна, ескімо, село, ему, лелека, книжка,абетка.(Веселка)
(Звітування команд про виконання завдання).
-Молодці!Кожна група чудово справилася із завданням.Ще одна хмарка зникла і ми можемо побачити частинку сонечка. .
IY.Повідомлення теми та мети уроку.
1.Відгадування загадки.Підготовча бесіда.
-Барвисте коромисло над річкою повисло.(Веселка).
-Як ви розумієте слово коромисло?
-На що схожа веселка?
-Які кольори вона  має?
-Як ще називають веселку?
-Коли  веселку можна побачити на небі?
-Група «Дослідників»  цікаву казочку про веселку.
-Молодці!

2. Казка для дітей: Як з´явилася веселка

Казка для дітей: Як з´явилася веселка1-й учень:Цілий тиждень стояла дуже спекотна погода. Це у сонечка був гарний настрій. Йому хотілося скрізь побувати, з усіма пограти. Просто сонечко не розуміло, що люди, тварини, дерева і квіти вже почали втомлюватися від його ігор. Усім хотілося, щоб пішов освіжаючий літній дощик.
2-й учень:І ось, одного разу вранці, почався довгоочікуваний дощ. Багато дорослих і дітей навіть вийшли на вулицю, щоб зустріти його. Дощик привітався з деревами, залишаючи свої крапельки на кожному листочку. Потім він напоїв суху землю, квіти та інші рослини, освіжив запорошений асфальт. Дощ залишав на землі і асфальті калюжки, щоб птахи могли напитися.
3-й учень:А сонечко в цей час вже прокинулося, але ще не вийшло на прогулянку. Коли сонечко побачило, що почався дощик, йому теж захотілося зустрітися з ним. Тоді сонце протягнуло до крапельок дощу свої промінчики, щоб привітатися. Але так як промінчиків у сонця багато, то вони потрапили не тільки на краплі дощу, але і на все, що було навколо на будинки, людей, рослини і різні предмети.
4-й учень:Раптом всі навколо помітили, що в небі з'явилася гарна різнокольорова дуга. «Що це?», - запитували малюки у батьків. Батьки пояснювали їм: це веселка. Вона з'явилася, тому що в кожній крапельці дощу сонечко бачить відображення всього, до чого торкається. А потім хоче показати це нам. Але ж все навколо різнобарвне, тому в небі з'являються промінчики світла різних кольорів. На веселці можна розгледіти 7 кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий.
Ось так завдяки зустрічі дощику з сонцем і з'явилася веселка.
-Молодці.
3.Бесіда за сюжетним  малюнком у підручнику.
-Розгляньте малюнок.Хто іде через річку?.
-Хто ще може іти через річку? (Міркування дітей)
- А чи правильні ваші міркування ми дізнаємося, коли прочитаємо вірш Л.Вознюк«Веселка».
4.Робота над текстом.
а)Читання вірша вчителем
Словникова робота.
Обнова-нова річ
Візерунок- малюнок із різних кольорів
б)Перевірка первинного сприймання.
-Хто йшов по місточку?
-Що ви незвичного помітили у вірші? Ще одна хмарка зникла і ми можемо побачити  ще частинку сонечка. .

в)Повторне читання вірша учнями «Ланцюжком».
г)Аналіз прочитаного.
-Куди ішла веселка?
_Як ви розумієте слово в парі?
--З ким у парі вона ішла?
Про що мріяла веселка?
-Що порадив дощик?
5.Гра «Розвідники».
—  Знайдіть слова, які звучать ніжно.
6.Гра «Хвости».
Учитель читає початок речення, а діти — кінцівку.
7.Гра «Добери ознаку». Ще одна хмарка зникла.
Сонечко (яке?) {кругленьке, жовтеньке, тепленьке, ніжне, яскраве, світле, радісне).
8.Хвилинка відпочинку.Слухання запису дощу.
_А зараз закрийте очі, положіть голови на парти і послухайте шум дощику.
-Скажіть, що ви уявили, коли слухали дощик?( 
9. Читання тексту Т.Гаркуші  вчителем.
10.Бесіда за прочитаним.
11.Гра «Бджілки». Самостійне читання тексту учнями. Хмарка зникла і ми можемо побачити  ще частинку сонечка. .

12.Повторна робота за малюнком.
Розгляньте ще раз малюнок і зверніть увагу на вбрання райдуги.
-Як ви вважаєте,в якому краї проживає ця веселка?
-Що допомогло вам про це дізнатися?(Одяг і український віночок).
-Порахуйте,скільки стрічок на голові у веселки?Яких кольорів?
-Веселка подарувала нам теж віночка. Але чогось на ньому не вистачає? (Сім кольорових стрічок).Ми маємо самі прикрасити віночок стрічками.
-Зараз ми пограємо в одну дуже цікаву гру.
12.Гра  « Віночок». 
-Ваше   завдання:дати відповіді на запитання.Кожна правильна відповідь –стрічка для віночка.А таких стрічок у нас сім ,як у веселки.
1. Це оповідання про сніжок?
2.Що поливав дощик?
3.Кому на носик впала одна крапелька?
4 Що зробило небо?
5.Хто вітався із крапельками дощу?
6.Чим вони торкалися ?
7.Що утворилося  від стискання  їхніх  долоньок? (Веселка).
-Погляньте,який чудовий віночок-веселка получився у нас!
-Це була остання хмаринка на  нашому сонечку.Заберемо її .А що ж на промінчиках написано?

Щоб побачити веселку - треба пережити дощ.

-Як ви розумієте слова сонечка?( Відповіді дітей).
- Ніколи не треба засмучуватись ,адже якими б гіркими не були неприємності після них обов’язково буде радість і гарний настрій.Бо веселка – значить весело.
IV. Підсумок уроку.Рефлексія.                                                                       

-Погляньте на наше сонечко.
Сонечко світить своїми теплими промінчиками не просто так. А хоче щоб і ви були сонечками і несли тільки добро, були чуйними один до одного.
-Який висновок ви зробили з нашого уроку?

-Оцініть свою роботу на уроці.
*хто вважає, що працював недостатньо старанно, - підніміть руку;
*хто вважає, що працював добре,- торкніться руками плечей;
*хто вважає, що працював чудово,- поаплодуйте собі.
-Ось і закінчився урок. Я всім бажаю гарного настрою, частіше посміхайтесь і просто будьте здорові, всього вам найкращого!




Немає коментарів:

Дописати коментар