Урок
української мови
в 4 класі
Урок-телепередача
Частини мови.
Повторення вивченого за рік.
Мета.Узагальнити і систематизувати знання учнів про
вивчені частини мови; удосконалювати вміння розпізнавати їх і використовувати в
усному і писемному мов- ленні; навчати швидко реагувати на запитання і давати
правильні,чіткі відповіді;розвивати спостережливість, пам'ять, логічне
мислення;прищеплювати школярам любов до рідної мови,вчити розуміти і цінувати
художнє слово.
Обладнання.Макет телевізора,епіграф, ,,озеро з рибками”, картки із завданнями, ТЗН.
,,Істинна любов до своєї країни немислима
без любові до своєї
мови.”
Костянтин Паустовський
Хід уроку
I.,,Доброго ранку,Україно!”
Вчитель:
- Доброго ранку!
Діти:
- Доброго ранку!
-Вітаю вас на уроці
обдуманості,розуму й уваги.Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а
потім сила і мужність – хлопчики.
Вчитель: Психологи радять,щоб гарно пройшов день, коли прокинешся – усміхнись. Давайте
і ми з вами настроїмо себе на все добре!
Дівчата:
-Я всміхаюсь сонечку!
Хлопці:
-Здрастуй,золоте!
Дівчата:
-Я всміхаюсь квіточці!
Хлопці:
-Хай вона росте!
Дівчата:
- Я всміхаюсь дощику!
Хлопці:
- Лийся, мов з відра!
Всі:
- Друзям усміхаюся, зичу
їм добра!
Вчитель:
-Я теж бажаю усім добра,
успішного трудового дня і приємного спілкування і нагадую,що на уроці потрібно:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Не просто запам’ятати, а зрозуміти.
II.Анонс телепередач.
Вчитель.А урок наш – незвичайний,
Це – телепрограма.
Найулюбленіші передачі
Будуть тут із нами.
Я, диктор класного
телебачення, хочу запропонувати вам програму телепередач на сьогоднішній урок.
І так – увага!!!
- Розпочне нашу програму
передача «Новини».
- Як завжди цікаві
запитання прозвучать в ігровому турнірі «Найрозумніший».
- Знайомі українські
пісні прозвучать у програмі «Яка то мелодія?»
- Чи добре ви засвоїли граматику четвертого
класу нам розповість програма « Слабка ланка».
- Про те,як покращити
своє здоров’я,відновити
сили, бути бадьорими цілий день, вам розповість програма«Здоров’я».
- Цікаві пригоди із
шкільного життя почуєте у програмі «Єралаш».
- Імперія кіно пропонує
вам «Особливості національної риболовлі».
- І на закінчення нашого
телевізійного уроку «Подробиці» та «Підсумок дня». Дякую за увагу.
III. « Новини».
Ведуча. Найголовніша подія школи – це тиждень української мови.У 4 класі день
незвичайний.Учні беруть участь у
,,Веселому мовознавчому експресі”.Наші кореспонденти знаходяться на місці подій
і повідомляють,що всі учасники поки що вдало пройшли дві зупинки і рухаються
далі. Будьте з нами!До наступної зустрічі в ефірі.
IY. «Найрозумніший».
-А зараз пропонуємо вашій
увазі телетурнір «Найрозумніший» і її
ведучу Тіну Канделакі(в ролі Тіни
старшокласниця). У вас є рівно одна хвилина, щоб дати відповіді на
запитання. Той, хто дасть найбільшу кількість відповідей, буде переможцем.Отже,
будьте уважні,починаємо!
1.Якою частиною мови є
слово бігти?
2.Дібрати синонім до
слова хата.
3.Яке слово в реченні ,,Київ – столиця України” є присудком?
4.Чи треба ставити
апостроф у слові буряк?
5.Займенник 3-ої особи
множини у знахідному відмінку.
6. « Джміль» у знахідному відмінку.
7.Іменник ,від якого
утворено прикметник «новий».
8.Для чого ми
використовуємо займенники у мовленні?
10.На яке питання
відповідає прислівник «вгору»?
11.Визначити час дієслова
«забуду».
12.Визначте число
іменника «молоко».
13.До якої групи
відноситься числівник «сьомого»?
14.Замінити одним словом:
сушити голову.
15.Ілля в кличній формі.
16.Виконайте дії і
прочитайте утворений результат.
Книга –га-и+я+зь=…(Князь)
Яр+оса-а+лавка-ка=…(Ярослав)
Мед-ед+уд+риба-ба+й=…(Мудрий)
17.Розмістіть поняття в
порядку зростання їх обсягу:
Знання, талант, вміння.
Y. «Яка то мелодія?».
Оскільки урок у нас
сьогодні незвичайний, тому і передача буде трохи незвичайною.
Хлопчики мають заспівати
пісні з прислівниками,дівчатка - пісні з
числівниками.
YI.В ефірі програма«Слабка ланка».
Пропонуємо вашій увазі ланцюжки слів, об’єднані за граматичною ознакою, але
одне з них – зайве.Я бажаю вам вдало
відшукати цю «ланку».
1.Шафа, парта, ліжко,
ручка, подушка, книга.( Бо це іменник
середнього роду.)
2.Олія,алея,яма,вогонь,осінь,урок.(Бо це єдине слово, яке не переноситься.)
3.Добрий, синій, високий,
чистий, свіжий, веселий. (Бо не
відповідає будові «корінь + закінчення», а має ще й суфікс.)
4.Сіль, біль,
путь, шаль, сталь, ртуть.( Бо це іменник
не жіночого, а чоловічого роду.)
5.Калина,дорога, червоний,
золотий, корова, собака.( Бо
наголос не на другому, а на третьому складі.)
6.Під, над, через, на, бо,
за.( Бо це не прийменник, а сполучник.)
7.Ножиці, ворота, двері,
штани, черевики, санчата.( Бо має
форму однини – черевик, а решта слів вживаються лише у множині.)
8.Писати, читати, думати,
малювати, вишивати, ходити.
( Бо це дієслово не I-ої, а II- ої
дієвідміни.)
9.Як, але, а, та, ти,і.( Бо це займенник, а не сполучник.)
10.Сніг, схід,
смак, сом, сік, слон.( Бо в цьому слові є
префікс, а решта слів складається тільки з кореня.)
YII. «Здоров’я».
Діти,
ви,мабуть, знаєте, що сидіти довго біля екрану телевізора дуже шкідливо.Тому
програма «Здоров’я» та її ведуча Олена Малишева пропонує зробити невеличку перерву. ( Під музичний супровід пісні «Робимо зарядку» діти виконують
фізкультхвилинку.)
YIII. «Єралаш».
Відпочили трошки і ось,
після напруженої боротьби, настав час
повеселитись. Пропонуємо вашій увазі програму «Єралаш».Учасники цієї програми –
учні нашого класу. Вони підготували кумедні
історії,які, можливо, траплялися на
наших уроках також. Отож, сідаймо зручніше,дивимось!
1.-
Придумайте речення,-
Вчителька каже,-
З прикметником «чорний»,
Але в множині.
- Придумала! - радісно
скрикнула Маша,-
Два негри скакали удвох на коні.
2.З
дієсловами на –ться задали
Речення скласти.Всі діти
були
Дуже активні і дієслова
Вводили в речення навіть
по два!
Вовчик підвівся:
«Дозвольте й мені!
Жирна корова сидить на сосні».
Діти регочуть: «А що ж
тут на –ться?»-
«Зараз як грохнеться!
Буде вам ,,ться !”.
3.У
множині, скажіть, як буде
«людина»?Як, Сергійку?
- Люди.
-Ну, як розумник ти
такий,
скажи й «дитина».
- Близнюки!
4.-
Є слова, що в однині
Не вживаються: штани,
Брюки, ножиці.Я вам
Ще цікавий приклад дам.
А чи скажете мені
Слово «гроші» в однині?
Тут Василько-пустунець
Викрикнув:
- Це- «гаманець»!
5. –
Яке завдання в нас було?Петров!
- Позначити число
в іменниках «штани» й
«весна».
Чи однина, чи множина.
-
То ти вже
визначив чи ні?
- «Весна» - це ясно, в однині.
А от з «штанами» щось не те.
Завдання дуже непросте!
- І чим же, поясни мені,
Оці «штани» такі складні?
У чому складність, поясни.
- У чому складність? Бо штани
До половини – однина,
А трохи нижче – множина!.
IX.«Особливості національної риболовлі».
В ефірі імперія кіно і її ведуча Ольга Сумська, пропонує вашій увазі
перегляд стрічки «Особливості
національної риболовлі».
( На імпровізованому озері ,,плавають” рибки із
завданнями на зворотній стороні. Учні,яких викликає вчитель, вудочкою витягують
по одній рибці і виконують запропоно- вані
завдання.)
1.Завдання для двох учнів.Потрібно
за дві хвилини пригадати фразеологізми, пов’язані:
- з язиком ( язик до Києва доведе, тримати язик за зубами, чесати язика, вигострити язик,
розпустити язик, язик як лопата, прикусити язика, проковтнути язика, молоти
язиком, висолопити язика, як корова язиком злизала і т.д.)
- з носом ( втерти носа, задерти носа, тримати ніс за вітром, носа не навернути, не
показувати носа, сунути свого носа, носом клювати, чути носом, мати доброго
носа, не бачити далі свого носа і т.д.).
2.Вибрати
правильно написане слово.
Кіхті, кігтики, кигті,
кіготь.
Києвська,
київський,кієвський, київськими.
Моркв’яний, морквяний.
Мереживо,
мережево,мереживо.
Зклеїти,склеєти,
склеєного,склеїний.
Математичний, матиматика.
3.За
2 хв записати прикметники, які потрібно вжити, щоб розповісти про рідне село.
4.Записати
іменники в орудному відмінку.
Олень, мрія, гай, кут,
тиша, день, край, дуб,
5.Записати
порядкові числівники словами.2,9,10, 100,14,40,7.
6.За
характеристикою запиши потрібні особові займенники.
1 ос., одн., Р.в.-…
3 ос., мн., Зн.в. - …
2 ос., мн., Ор.в. - …
3 ос., одн., ч.р., Д.в.-
…
1 ос., мн., М.в. - …
2 ос. . одн., Р.В. -…
7.
Зробити звуко-буквений аналіз дієслів.
Сиджу, сміється,
дивиться, з’їхав,
малюємо.
8.Встав
пропущені букви.
Т_епер, с_годні, вп_ред,
вос_ни, ввеч_рі, пр_ємно, н_давно, д_дому, щ_хв_лини, щ_веч_ра,наза_, пр_воруч,
за_тра.
X.«Подробиці.Підсумок
дня».
І, нарешті, в ефірі
програма «Подробиці.Підсумок дня». А ми підведемо підсумок уроку. Сьогоднішній
наш урок пройшов у вигляді гри-змагання.Перед нами стояло завдання :
узагальнити вивчене протягом року.Я вам
дуже дякую за допомогу на уроці, за вашу активність, наполегливість,
старанність.
Звичайно, всього ми не
встигли охопити, але основні правила повторили.А правила ми вчимо для того, щоб
уміти правильно творити форми слів,вдало їх
використовувати в усному і писемному мовленні, щоб наша мова була
багатою, яскравою, виразною, неповторною.
(Відзначаю учнів, які активно працювали на уроці.)
Ось і пролунав дзвінок.
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі.
Запашну, як вишні гілка,
Гомінку, немов сопілка,
Мусим завжди я і ти
Рідну мову берегти.
На все добре!
Немає коментарів:
Дописати коментар