Розрізнення слів, що однаково
звучать, а значення мають різне.
Тема.Розрізнення слів ,що
однаково звучать , а значення
мають різне, добір до
кожного з них
спільнокореневих.
Мета. Навчати учнів розрізняти групи
слів, в яких корені
звучать і пишуться однаково, але
значення мають різне ; розвивати вміння досліджувати , аналізувати; виховувати почуття
колективізму.
Обладнання. Довідник,
таблиці, сигнальні картки , картки із
завданнями.
Хід уроку
I.Організація класу
до уроку.
- Діти, з яким настроєм
ви прийшли на
урок?
- А
щоб був гарний
настрій , треба добре потрудитись.
Побажаймо один
одному успіхів, посміхніться своєму
сусідові.
Девіз
уроку.
,, Будемо дослідниками!”
II.Перевірка домашнього
завдання.
- Чи
цікавою була робота
зі словником?
- Прочитайте
закінчення слів першого
стовпчика.
- Який
корінь у словах другого
стовпчика?
2.Каліграфічна
хвилинка.
і іі
лі ім ві
імі ці во іго
Київ
Україна українська
Київ- столиця України.
- Знайдіть спільнокореневі слова, позначте у
них корінь.
III.Вивчення нового
матеріалу.
1.Створення проблемної ситуації.
Загадка-жарт.
По дорозі
йшли гусак, гуска і
гусенята.
А назустріч їм – гусениця.
- Добрий день, родичі!-каже гусениця.
Засичали гусак, гуска й
гусеняти.
- Чому
ж засичали гуси?
2.Оголошення
теми і мети
уроку.
- Сьогодні
ми спробуємо опанувати
ще одну таємницю
рідної мови.
Повчимося
розрізняти групи слів, у
яких корені звучать
і пишуться
однаково, але
значення мають різне.
3.Вправи-дослідження.
а)
Усміхнулось сонечко
До
малої Сонечки.
- Що
спільного і чим відрізняються
корені виділених слів?
( Звучать
однаково але значення мають
різне ).
- Доведіть
свою думку, прокоментуйте.(
Якщо корені мають
різне лексичне
значення , то це
різні корені).
б)
Порівняйте.
Малюк , маленький , малий.
Маляр, малюнок, малювання.
- Чи
можемо слова першого
і другого рядка
вважати спільнокореневими?
- Чому? ( Корені звучать
однаково , але значення мають
різне).
4. Робота
з підручником.
Колективне
опрацювання вправи 178.
5.Робота
за малюнками.
- Назвіть одним словом
те, що зображено на
малюнках.
- Чи
можна ці слова
вважати спільнокореневими?
- Чому?
Фізкультхвилинка.
IV.Тренувальні вправи .
1.Самостійна
робота за варіантами.( Вправа 179).
а) Позначте
корінь;
б) Складіть з
виділеними словами розповідні
речення (1 варіант ).
- Складіть окличне
речення (2 варіант).
2.
Коментоване письмо (вправа 180).
- Прочитайте.
- Чи
є у тексті
слова з коренями,
які звучать однаково, але
мають
різне
значення. Назвіть їх.
3.Робота
в парах . (Вправа 181).
1 ряд- слова, близькі
за значенням;
2 ряд- слова, які різняться
тільки закінченням;
3 ряд- споріднені слова.
4. Гра ,,
Четвертий зайвий”.
Вилучіть
з групи слів
зайве.
1.Пісня, пісенька,піснею,пісенний.
2.Лис, лисичка, лисий, лисячий.
3.Будинок, оселя, хата, будівельник.
4.Чайник, чайка, чай, чаювати.
5.Робота в
групах.
Утворити
слова з наведених
частин.
1 група. 2
група
- ов-, -ий, дощ- -ий, папер-,-ов-
-ков-, -ий, книж- - сад-, по-,-к-,-а
- чик, гороб- -ок,
гриб-
3 група 4
група
--мов-,-а, роз- - ячн-,-ий,сон-
-ник-, дорож-,по- --яр-,-і,школ-
-ок, сніж- -ик,кот
V.Підсумок уроку.
Мозкова атака.
-Що таке
корінь слова?
- Як визначити
корінь ?
-Які
слова називають спорідненими?
-Чи сподобався
вам урок?
Мені теж дуже сподобалась ваша робота на уроці.Але я хочу
, щоб кожен з вас
самостійно оцінив свою
роботу на уроці.Хто
вважає, що працював дуже добре,підніміть червону
картку, добре- зелену,недостатньо- жовту.
IV.Домашнє завдання.
С.79, впр.182.
Запам’ятати словникові слова.
Немає коментарів:
Дописати коментар